Wiki Offroad navijak

Vec, ktorá po M/T pneumatikách pravdepodobné pribudne ako prvá (a niekedy aj skôr ako pneu :-).

 Ak vynecháme hydraulické navijáky, ktoré sú síce spoľahlivé, ale v praxi horšie nasaditeľné a tiež finančne náročné, ostanú nám k dispozícií v podstate len elektrické navijáky.

Montáž je pomerne rýchla, cena (u niektorých značiek a modelov) viac než prijateľná, výkon v závislosti na modeli adekvátny, spoľahlivosť vysoká.

Z hľadiska montáže sa v praxi najčastejšie používa systém pevnej montáže, kedy naviják už ostáva trvalo na svojej pozícií, ale sporadicky je sa možné stretnúť aj s multi-mount systémom, kedy sa na vozidlo namontuje jedna (vpredu) alebo dve (aj dozadu) montažne platne a naviják je možné podľa potreby variabilne osadiť kam treba.

V minulosti sa zaviedlo pravidlo, že sila navijáka by mala byt 1.5x násobkom váhy vozidla. V súčastnosti sa však v praxi kalkuluje s hodnotou 2. Naviják má rezervu a pri častejšom používaní sa napríklad menej hreje, čo tiež nemalou mierou prispieva k jeho väčšej výdrži.

V prípade nutnosti (alebo skôr času a príležitosti) je možné za pomoci kladky (prípadne gurtní) odľahčiť namáhaný naviják.

K dizpozícií máte prevedenie s oceľovým alebo syntetickým lanom, prechadzajúce cez vodiace rolne alebo prievlak, a uchytené je to na montážnej platni.

Navijak Superwinch Talon
Navijak Superwinch Talon
Prievlak na syntetické lano
Prievlak na syntetické lano
Rolňa na oceľové lano
Rolňa na oceľové lano
Montážna platňa
Montážna platňa
Lano oceľové
Lano oceľové
Lano syntetické
Lano syntetické